Recenze: Stephen King - Rose Madder
 

Drazí čtenáři a knihomolové. Pro dnešní den, který je poněkud deštivý a takový celkově pochmurný, jsem si pro vás připravila recenzi na zbrusu nový horůrek od Stephena Kinga, který nedávno přibyl do fondu naší knihovny. Jedná se o knížku Rose Madder, kterou jsem si hrozně moc zamilovala – proto jsem jí taky kupovala, že? A jelikož jde vážně o úžasnou knížku, o knížku, kterou máme v knihovně k zapůjčení a o knížku kterou jsem četla, je jasné, že je třeba vás informovat o tom, jaká ta knížka vlastně je a třeba vás nalákat na to, abyste si jí přišli půjčit.

Rose Madder
 

Hlavní hrdinkou je mladá Rose, která žije se svým psychopatickým a sadistickým manželem, který jí fakt dost ubližuje. A to nejen fyzicky, ale i psychicky a Rose je momentálně už dost zlomená a nešťastná a pořádně neví, jak z toho ven. Jednou se v ní ale něco zlomí - díky jedné malé kapičce krve na čistě bílém prostěradle - a rozhodne se od Normana utéct. Nevezme si s sebou nic než jen svojí kabelku s pár drobnostmi, které v ní neustále nosí a Normanovu platební kartu. Z ní vybere - se strachem v očích - částku, která se jí zdá akorátní a zmizí daleko od svého manžela.

Dostává se do jiného města, kde najde bezpečí ve skupině dalších žen, které odešli od svých sadistických manželů a partnerů, později si najde - shodou krásné náhody - práci, pronajme si byt a začíná žít normálním životem. Dokonce se seznámí s pohledným mladým mužem, který jí opět dodá ztracené sebevědomí. A je tu ještě někdo/něco, co spomáhá víc, než si Rose myslí. Velkou pomocnicí je jí tajemná žena na obraze, který si koupila v jedné zastavárně. A jak je určitě všem jasné - přeci jen mluvíme o Kingovi - není ten obraz jen tak ledajaký.

 

Abych vám to tedy alespoň trošku přiblížila…žena na obraze není tak docela (ne)skutečná a Rose zjistí, že potřebuje nutně její pomoc, která má být po zásluze odměněna. Navíc, ta žena se nápadně podobá naší Nové Rose. Nebo se Rose začne podobat ženě na obraze? Jak to vlastně je se dozvíte jen tehdy, pokud si knížku přečtete. A fakt to stojí za to, i když to asi není úplně typická Kingovka na jakou mohou být mnozí z vás zvyklí.

Rose Madder je úžasně vyprávěný, dokonale napsaný a poutavý příběh, který vás chytí do svých pavoučích sítí a nepustí, i kdybyste sebou házeli sebevíc. Je to příběh o odhodlání, nenávisti a o tom, že když někomu pomůžete, - i v případě, že riskujete vlastní život - tahle pomoc se vám stonásobně vrátí a může vám dokonce zachránit krk. A taky o tom, že bychom neměli podceňovat zázraky, i kdyby nás sebevíc děsily. Takhle knížka byla naprosto dokonalá a byla sem do ní fakt hoooodně zažraná. Dost mě mrzí, že zrovna tenhle příběh nebyl zatím zfilmován, protože si myslím, že by to fakt stálo za to a byl by to rozhodně velký trhák. Ale třeba se ještě dočkáme.

Wendy (knihovnice)

Aktualizováno ( Thursday, 14 April 2016 )
 
< Předch.   Další >