Recenze: Zdeněk Vyhlídal - Kdybych tě znovu volal, už se neotáčej
 Krásný čtvrtek přátelé moji. Tak jak jste prožili týden? Doufám, že pro vás byl pro všechny z vás úspěšný – zvlášť pro ty, kteří teď maturovali. Možná právě pro ty, kteří mají v tuhle chvíli po písemných maturitách a čeká je svaťák tu mám celkem pěkný typ na knížku, která je nejn uzounká, - takže nezabere moc času - tak i velice zajímavá a čtivá. Kdybych tě znovu volal, už se neotáčej  
 

Kdo zapátral nebo už na tuhle knížku někde narazil, tak ví, že pojednává o posledních dnech života Jana Opletala, který je – alespoň dle mého skromného úsudku – jedním z opravdu podstatných a významných osobností českých dějin a dovoluji si tvrdit, že i jedním z našich národních hrdinů. Alespoň tak nějak to cítím já, protože ho asi nikdy nepřestanu obdivovat.

A důvodů pro tyto pocity je mnoho.  Nejen, že to byl fešák, ale navíc to byl neuvěřitelně inteligentní, charakterní a osobitý mladý muž s obdivuhodným smyslem pro spravedlnost a vlastenectví – a takový se dneska rodí už jen velice zřídka. Je pravda, že na svoje kladné vlastnosti šeredně doplatil a velmi draze za ně zaplatil, ale pravděpodobně to měl v osudu.

S Janem se v knížce setkáváme už za dob jeho studií na lékařské fakultě, kdy je Praha okupována Hitlerovými vojsky. Ve vzduchu už visí příslib další z mnoha studentských demonstrací a s ní se blíží i konec Janova života. To však netuší ani on sám, ani nikdo z jeho přátel a už vůbec ne jho přítelkyně, která studuje na stejné fakultě. To vše je doprovázeno horečnými přípravami na závěrečné zkoušky a nelehká politická situace.

 

Všichni určitě moc dobře víte, jak to s Janem dopadlo – nebo aspoň nepředpokládám, že by to někdo nevěděl – a ti, kdo o jeho životě a existenci nemají ani páru by si tuhle knížku měli povinně přečíst. Jak už jsem prozradila, Jan za určitých nepříznivých okolností zemře, ale pro ty, kteří vážně o této osobnosti nic netuší, vážně nebudu prozrazovat, co se jemu a jeho přátelům stane a jaký dopad bude jeho smrt mít nejen na jeho spolužáky a kamarády, ale také na členy jeho rodiny.

Zdeněk Vyhlídal pojal poslední dny života Jana Opletala opravdu výborným čtivým a především dojemným způsobem – nebo alespoň já sem se dost dojímala, ale vážně to nešlo jinak. Navíc je to příběh opravdu věrohodný, což by mnozí čtenáři mohli považovat za přirozený fakt, vzhledem k tomu, že se jedná o skutečných příběh skutečných lidí, ale ne vždycky tomu tak musí být.

Kdybych tě znovu volal, už se neotáčej –což jsou mimochodem poslední slova Jana Opletala, které řekl své sestře – je výbornou knížkou, kterou by si měl přečíst rozhodně každý. A to nejen pro ten příběh samotný, ale především proto, že ukazuje velkou, i když zrovna nejkrásnější část našich dějin, na kterou by se v žádném případě nemělo zapomenout.

 

Wendy (knihovnice)

 


Aktualizováno ( Thursday, 05 May 2016 )
 
< Předch.   Další >