Recenze: Shirley Jackson - Dům na kopci
 

Dům na kopci. Jedno z naprosto průkopnických a klasických děl hororového žánru od velice populární americké spisovatelky z počátku 20. století se usídlil i v regálech naší knihovny. Úplně poprvé ho v loňském roce vydalo nakladatelství Argo, což můžeme považovat za velice záslužný čin, neb, Dům na kopci je jedním z mála prvních hororových příběhů, které se kdy na knižním trhu objevily. Díky tomuto nakladatelství si tak tuto, tehdy velice přelomovou knížku, můžete přečíst i vy. A o čem, že tenhle příběh je? Na to se podívejte v následujících odstavcích.

  Dům na kopci

Vše začíná v okamžiku, kdy se do domu na kopci přízračně nazvaného Hill House vydává skupinka mladých lidí, kteří se hodlají zúčastnit podivné sešlosti uspořádané odborníkem na okultní vědy doktorem Montaguem. Tito lidé se nikdy předtím neviděli a mají společně s doktorem strávit v domě několik dní. A proč, ptáte se? Dům je totiž od pradávna obklopen poměrně děsivou aurou nevysvětlitelných a dosti znepokojujích událostí, které se v jeho zdech za celá staletí odehrály. Po vraždy, záhadná onemocnění až po velice podivná úmrtí, která sice vypadala jako nešťastné náhody, ale ve svém jádru měla něco plíživě děsivého, co na náhodu neodkazovalo ani v nejmenším.

Skrývá se snad ve zdech domu nějaké zlo, které nutí jeho obyvatele dělat věci, na které by jinak ani nepomysleli? Nebo je zlý dům sám o sobě? Na to všechno se doktor Montague se svým týmem složeným z nejrůznějších lidí snaží přijít. A jen tak něco ho od jeho plánu přijít všem záhadám domu na kloub, neodradí. A to ani přes všechny nepříjemnosti, které ho zde čekají. A že jich není zrovna málo je snad všem jasné už v tuto chvíli.

 

 

Všechno to začíná celkem nevinně. Zpočátku se dům chová jako každý jiný dům, tedy nijak. Postupem času ale jeho obyvatelé zjišťují, že se mění nejen jejich nálady a postoje, ale že se jakýmsi podivným způsobem mění i dům sám. Dveře nevedou tam, kam by vést měly, v noci jsou na chodbách slyšet přízračné kroky, šramot a hluk, neustále se odněkud ozývá bušení na dveře a mladičká Eleanor se před zraky všech mění k nepoznání. Na ni působí moc dobu ze všech nejvíce, což přináší celé skupině jen další problémy. Ale kdo, nebo co, za tím vším vlastně stojí?

Dům na kopci je sice knihou, jejíž žánr a námět jsou již věcí dávno překonanou, přesto si však mezi čtenáři našel svoje příznivce, kteří na něj nedají dopustit. Navíc je ideálním čtením pro někoho, kdo by rád s tímto žánrem začal, ale zároveň se nechce hned pouštět do nějakých velkých krváků a zrůdností. Dům na kopci skýtá pro každého čtenáře úžasný čtenářský zážitek, který v něm jistě zanechá jen ty nejlepší dojmy.

 

Wendy (knihovnice)

Aktualizováno ( Thursday, 14 April 2016 )
 
< Předch.   Další >