Recenze: František Niedl - Čekání na nekonečno
 

Zdravím vás všechny v novém roce drahouškové. I letos se samozřejmě můžete těšit na spoustu článků, recenzí a videí a ani letos vás nebudu nikterak zanedbávat. V tuhle chvíli se společně podíváme na knížku, kterou už mám dost dlouho přečtenou, ale nějak sem se nedopracovala k tomu vám o ní napsat, takže to činím teď a budu doufat, že mi tu časovou prodlevu odpustíte.

Dneska bych vám chtěla povědět něco o knížce, kterou napsal můj dobrý kamarád a rádce František Niedl, kterého znám už opravdu dlouho a který je, snad všem knihomolům, známí především díky svým historickým detektivkám. Čekání na nekonečno, což je knížka, o které budu dnes mluvit, do tohoto žánru ale vůbec nezapadá. Odehrává se totiž v naší současnosti - nebo ne úplně v této současnosti, kterou teď žijeme, ale prostě se nejedná o středověk, kterému se František věnuje povětšinou.

Čekání na nakonečno
 Hlavním hrdinou je postarší muž od rodiny, který si nežije vůbec špatně. Je v celku oceňovaným architektem a i když to doma občas trochu skřípe - ale přiznejme si, ve kterém manželství to neskřípe? - a se svými dospívajícími dětmi nemá nejlepší vztahy - ale, který dospívající dítě, má dobrý vztah se svým rodičem? - nemá si dohromady moc na co stěžovat. Vede prostý a obyčejný život stárnoucího muže. AŽ do dne, kdy zjistí, že jeho tělo napadla rakovina a vesele si v něm bují. V tu chvíli ovšem nezačíná boj o čas a o život, jak byste si mohli myslet. František Niedl se totiž tohoto tématu zhostil naprosto odlišným způsobem. Hlavní hrdina rezignuje a snaží si užívat života, dokud to jde. A rozuzlení tohohle příběhu je dost překvapivý, to mi věřte.

 

Na téhle knížce je úžasný, že si nehraje s city čtenáře. Není to nic prvoplánového ani ufňukaného. Nesvádíme s hlavním hrdinou boj o život a jsme ušetřený pobytů v nemocnici, chemoterapií, zvracení, nechutenství a nakonec i smrti, která byla stejně nevyhnutelná. Nic z tohohle tam nenajdete. Je to naprosto jiný rozměr tohohle druhu literatury a to se mi fakt maximálně líbilo. Navíc je to hrozně čtivá, zajímavá a lidská knížka, kterou si rozhodně zamilujete. A rozuzlení tohohle příběhu je dost překvapivý, to mi věřte. Nebylo to to úplně nejlepší co sem četla, takže hodnocení tomu odpovídá, ale i tak si knížka zaslouží vaší pozornost a čas.

 Wendy (knihovnice)


Aktualizováno ( Thursday, 07 January 2016 )
 
< Předch.   Další >